Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Prasóweczki

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach? Pytanie tylko pozornie skierowane jest do turystów. Pewno stanowić jednak skierowane zarówno do historyków, kulturoznawców-regionalistów oraz inwestorów. Zacznijmy że od tego, co w niniejszym sektorze interesuje turystów?

 

Warmia i Mazury dla gości

Granica pomiędzy Warmią i Mazurami jest całkiem płynna. Umownie można te obie krainy rozdzielić linią idącą od Ostródy, potem raczej na południe od Olszyna i łukiem na północ przez Mrągowo i Kętrzyn.

Czym się zatem różnią od siebie te obie krainy. W plenerze i zabytkach obecnie raczej jest trudno wskazać podstawowe różnice. Historycznie obie krainy w minionych wiekach połączyła wspólna historia. Wcześniej mieszkały je inne plemiona. Na indywidualnych Mazurach swoje korzenie zapuścili Mazowszanie. Nieprzypadkowo sam z naukowych periodyków mazurskich nosi tytuł „Masovia”.

Przeciętny turysta stosuje ten świat z jeziorami, często z Prawdziwymi Jeziorami Mazurskimi. Bardziej dobry penetruje tamtejsze puszcze, choćby Piską i Romincką. Ta nowa na przełomie dwóch ubiegłych wieków była krajem łowieckim cesarza Wilhelma II. Natomiast Piską upodobali sobie twórcy, zwłaszcza pisarze, między innymi Bogdan Czeszko, Jerzy Putrament i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Dlatego pasjonaci historii literatury zwykle odwiedzają Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Oczyszczaniu i Michała Kajki w Ogródku.

Wyczynowi turyści coraz częściej używają ze szlaków kajakowych, przynajmniej na Krutyni, Węgorapie i Gołdapie. Jeszcze popularniejszym uznaniem cieszą się dawne umocnienia z okresów II wojny światowej, między innymi w Gierłoży, Mamerkach i Gołdapi (kwatera Luftwaffe „Robinson”).

Warto zajrzeć Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wraz z tradycyjnym (nieczynnym) szlakiem kolejowym i, najwyższymi w Polsce, mostami w Stańczykach. Wielu zaskakuje Tatarska Góra – drugi pod względem wielkości (308 m n.m.p) szczyt Mazur Garbatych ze spotykającym się w zagłębieniu szczytu dystroficznym jeziorkiem otoczonym tundrową roślinnością.

Region dla inwestorów

Tak… W tych j latach wyraźnie wzrosło zainteresowanie inwestorów regionem Warmii i Mazur, zwłaszcza otoczeniem Wielkich Jezior Mazurskich. Do miejsc bawiących się największym uznaniem zaliczają się głównie Giżycko i Mikołajku. Poszukiwane są działki nad jeziorami.

Ale nie tylko jeziora dają pretekst inicjatywom inwestorskim. Stronę z inwestorów zakupiła dawną popegeerowski podłogę natomiast owo nie właśnie w celach rolniczych. Jeszcze popularniejszym uznaniem cieszy się bowiem tutejsza agroturystyka.

Zobacz Czego szukamy na Warmii i Mazurach?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments