CBOS: Duda - 52 proc.; Hołownia - 14 proc.; Bosak - 7 proc.

Sądarze przed wyborcze CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc.

Prasóweczki

CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc. – 52 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu korespondencyjnym poparłoby ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę; 14 proc. zagłosowałoby na wolnego kandydata Szymona Hołownię, 7 proc. na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka – wychodzi z problemie CBOS.

 

21 proc. zadeklarowało, iż na pewno weźmie udział w wyborach prezydenckich odbywających się w stylu korespondencyjnym; 16 proc. badanych i skłania się do głosowania, natomiast jest do ostatniego przekonane w ściślejszym stopniu („raczej wezmę udział”). 46 proc. twierdzi, iż nie wzięłaby startu w wyborach korespondencyjnych, z czego 33 proc. deklaruje, iż na pewno nie zagłosuje w ostatni technologia, a 13 proc., że właściwie nie. 16 proc. stwierdziło, iż „nie wie”, czy weźmie udział w wyborach korespondencyjnych.

Spośród badanych deklarujących startu w głosowaniu korespondencyjnym, na badanie na kogo oddaliby swój głos, 52 proc. wskazało Andrzeja Dudę. Traktuje on pewną większość nad drugim w pór – Szymonem Hołownią, na którego głos chciałoby oddać 14 proc. ankietowanych. Na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka zagłosowałoby 7 proc. badanych.

Kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wskazało 6 proc. ankietowanych, natomiast na kandydatkę KO Małgorzatę Kidawę-Błońską i na kandydata Lewicy Roberta Biedronia po 5 proc. respondentów. Na Wartość Jakubiaka – 1 proc. badanych.

7 proc. badanych wskazało, iż nie wie jeszcze na kogo zagłosuje, zaś 3 proc. odmówiło odpowiedzi.

Urzędujący prezydent może czekać na ponadprzeciętne poparcie wśród starszych badanych, zwłaszcza tych między 45 a 65 rokiem bycia, w odróżnieniu od Szymona Hołowni, który przekonuje głównie młodszych respondentów. Andrzeja Dudę popierają także ankietowani częściej pomagający w pracach religijnych oraz deklarujący prawicowe poglądy polityczne, a zatem ludzie tych części, które ponadprzeciętnie często deklarują chęć startu w wyborach korespondencyjnych.

CBOS zapytał też o propozycję konkurencyjną wobec przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych, jaką jest zmiana konstytucji, umożliwiająca wydłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. Po ich upływie prezydent nie mógłby ubiegać się o reelekcję.

Na badanie, czy popiera Pan/Pani tę myśl 12 proc. odpowiedziało – zdecydowanie tak; 23 proc. – raczej popieram; 22 proc. – raczej nie popieram; 29 proc. – pewnie nie popieram. 15 proc. ankietowanych wskazało niezdecydowanie.

Badanie dokonano we współpracy Fundacji CBOS i IQS drogą elektroniczną na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów w dniach od 23 do 27 kwietnia.

zobacz również CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments